Резултати
Екипът на Центъра за трансфер на технологии до 2014 г. е провел множество семинари по следните научни направления:
1. Технологии за бързо прототипиране, бързо производство и бързо приборостроене
През 2015 г. Центърът за трансфер на технологии (ЦТТ) изпълняваше своите дейности съгласно неговия статут. Чрез него университетът участва в 13-тия ежегоден форум за насърчаване на предприемачеството в България – Европейски ден на предприемача 2015, който се проведе в рамките на Европейската седмица на Малките и средните предприятия (МСП) на 15-ти и 16-ти октомври 2015 г., в Интер Експо Център, гр. София. Темата на събитието беше: "ПРЕДПРИЕМАЧЕСТВО И НАУКА – ИНТЕЛИГЕНТЕН РАСТЕЖ". Разгледаните модули засегнаха теми като:
- Ролята на партньорството Академия-Бизнес за развитието на иновациите в дейността на Съвета по иновации и енергийна ефективност при Българската търговско-промишлена палата;
- Възможности за сътрудничество с румънски фирми с цел разработване на иновативни проекти;
- София Тех Парк;
- Столична стратегия за интелигента специализация;
- Иновациите – мост между науката и бизнеса;
- Социалното предприемачество;
- Мрежата на Центровете за трансфер на технологии;
- Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“;
- Предприемачество в културните и творчески индустрии и др.
По линия на Мрежата на Центровете за трансфер на технологии, университетът участва в обсъждането на съществуващите бариери пред технологичния трансфер:
- Липса на ресурси (пари и хора).
- Липса на знание.
- Недобра регулация на правата по интелектуалната собственост.
- Няма достатъчно разбиране относно нуждите на индустрията.
- Технологията не отговаря на условията на средата.
- Липсват достатъчно изследователи.
- Културни различия.
- Липса на комуникация.
- Нежелание за поемането на риск.
- Настройка на мисленето.
През годината чрез ЦТТ отново са провеждани работни срещи с представители на различни фирми от региона, на които са проучвани проблеми, свързани с производствената дейност на фирмите и търсене на възможности за тяхното решаване от специалисти на университета, чрез договори с НИС.
През 2016 г. екипът на ЦТТ проведоха редица семинари и обучения:
- Семинар на тема „Дигитална идентичност и сигурност” организиран съвместно с Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия и Microsoft България – 22 юни 2016 г.
- Семинар на тема „Върхови технологии за експериментални изследвания и обучение”, организиран съвместно с National Instruments и Метрисис – 12 октомври 2016 г.
- Семинар за представяне на програмата LEADER, съвместно с Институт за разрешаване на конфликти InReCo, Молдова – 19 октомври 2016г.
- Практически демонстрации и обучение на последните иновационни и подобрени решения на SIEMENS – 7 ноември 2016 г.
- Информационна кампания “ЗДРАВЕЙ! ТОВА СЪМ АЗ!”, организиран съвместно с Фондация “АСИСТ – Помагащи технологии“ – 2 – 3 декември 2016 г.
През 2016 г. се проведе и иновационен одит на множество фирми от различни сектори:
- Телекомуникации – 5 бр.;
- Електроника и енергетика – 3 бр.;
- Маркетинг – 1 бр.;
- Информационни технологии – 1 бр.;
- Транспорт и логистика – 2 бр.;
- Сигурност – 2 бр..
Традиционно всяка година по време на майските празници по случай „Дните на специалността и професионалната реализация” Центърът за трансфер на технологии съвместно с катедра „Компютърни системи и технологии” провежда конкурс за иновативни компютърни студентски разработки в следните направления:
- Софтуерни приложения;
- Хардуерни реализации.
Семинарите демонстрираха научния потенциал на учените от Русенския университет и се представиха последните достижения в различните области на науката, като привлякоха вниманието на значителен брой заинтересувани лица.