Център за трансфер на технологии | Конструкция на комбайн за прибиране на фасул

Конструкция на комбайн за прибиране на фасул

 РУСЕНСКИ УНИВЕРСИТЕТ „АНГЕЛ КЪНЧЕВ”

ЦЕНТЪР ЗА ТРАНСФЕР НА ТЕХНОЛОГИИ
ул. „Студентска” № 8 7017 Русе

тел. +359 82 888563 факс: +359 82 845362 e-mail: tto@uni-ruse.bgwebsite: http://tto.uni-ruse.bg

 
 
 

ИНОВАТИВНО ПРЕДЛОЖЕНИЕ №05

 
 
  1. Наименование на иновацията
Конструкция на комбайн за прибиране на фасул
 
  1. Данни за предлагащата страна
 
Име/наименование/инициали/друго
Русенски университет “Ангел Кънчев”
Лице/колектив/катедра/факултет, организация/друго

Доц. д-р инж. Борис Борисов

РУ “Ангел Кънчев”, Катедра “Земеделска техника”
Лице(а) за контакт и компетенции:
Доц. д-р инж. Борис Борисов
Адрес:
ул. Студентска 8, Русе 7017
Телефон/факс/мобилен телефон:
+359 (82) 888 325; GSM - 0888 899088
E-mail:
Интернет страница:
 
Година на създаване на иновацията

КОНСТРУКЦИЯТА  Е  ПАТЕНТНО РЕГИСТРИРАНА ПОД № 753 Y1, 2005, BG 16361, 7 (51) A 01 D 45/ 22), като КОМБАЙН ЗА ЗРЯЛ ФАСУЛ.

 

3.      Описание на иновацията

Results from Research and Justification of the Construction of a Bean Harvester:The characteristic obstacles in bean harvesting have been described. The main parameters of the existing machinery have been shown. Comparative research of technologies and constructions for mechanized bean harvesting has been suggested. Principal technologies and construction of stationary threshing machine and semi-mounted bean harvester have been justified.

Key words:  Bean, Thrashing, Harvesting.
 
ВЪВЕДЕНИЕ
         Прибирането на зрелия фасул е съпроводено от редица затруднения, които произтичат глав­но от неедновременното узряване на чушките и стъблата, тяхното ниско раз­положение, голямата им склонност към оронване, както и лесното травмиране на семената. Овършаването се извършва след изсъхването на откосите, като се използват роторни или преуст­роени зърнокомбайни. Съществуват и специални фасулокомбайни, които не са намерили масово приложение в производството. Въпреки многобройните опити за преустройства на зърнокомбайни за подбиране и овършаване на зрял фасул, получените резултати не задоволяват напълно агротехническите изисквания При тях загубите вследствие на чупене и особено травмиране на семената са значителни и достигат 20 %. По-добри са резултатите при специалните фасулокомбайни и роторните комбайни, при които счупените и травмираните семена са до 2,0 % .

Известен е прикачен комбайн за фасул КФП-2, с който могат да се прибират зърненобобови култури по двуфазната технология, чрез подбиране, овършаване ипочистване на зърнената част. Той се състои от подбирач, вършачка итранcпортиращо-сепариращи устройства. Агрегатира се към трактор от теглителенклас 1.4, като се окачва по Г-образна схема, а работните му органи сезадвижват от ВОМ на трактор .

Като основен недостатък на тази конструкция може да се посочи малката маневреност на цялата машина заедно с трактора и от там невъзможността за работа в малки труднодостъпни площи. Изнесениятвстрани и назадподбирачзатруднява тракториста за нормално водене на машината по полето и особено при завиване. Комбайнът е с висока металоемкост и сложна конструкция

 
ИЗЛОЖЕНИЕ

Предлаганият комбайн за зрял фасул (КЗФ – 1.4) е предназначен за прибиране на зрял полски и градински фасул (фиг.1). Агрегатира се към трактор с теглителен клас 1.4, като се навесва по Г-образна схема, а работните органи се задвижват от ВОМ (вал за отнемане на мощност) на трактора. Комбайнът включва рама, върху която са монтирани подбирачът, лентово-палцевият транспортьор, вършачката, сламотръсите, ситата, вентилаторът, елеваторът и бункерът за събиране на зърното

 В предната част, по линията на предните колела е монтиран платнено-палцевият подбирач 3, с делителите 9 на плъзгачите 10. Вършачката 4, се състои от двойка приемни валци 11 и овършаващ битер 12. Кофичният елеватор 5 и бункерът за зърното 6 са окомплектовани с механизма за разтоварване 18.Отделеното зърно се пресява през контрабарабана 13, почиства се от ситата 16, вентилатора14 и посредством кофичния елеватор 5 се събира в бункера 6

 
 
 Фиг. 1. Комбайн за зрял фасул КЗФ – 1,4:

1 – трактор; 2 – рама; 3 – платнено-палцев подбирач; 4 – вършачка;    5 – кофичен елеватор; 6 – бункер за зърно; 7 – лентово-палцев транспортьор; 8 – делител; 9 – плъзгач; 10 – приемни валяци; 11 – овършаващ битер; 12 – контрабарабан; 13 – вентилатор; 14 – сламотръси; 15 – сита; 16 – опорно колело; 17 – механизъм за разтоварване на бункера.

 
 
 
 
 
 

Подбирачът, лентово-палцевият транспортьор, вършачката, сламотръсите, ситата и вентилаторът са разположени странично от дясно по посока на движение на трактора и надлъжно от него, като подбирачът е изнесен по линията на предните колела на трактора. Елеваторът и бункерът за зърно са монтирани върху общата рама зад трактора, при което комбайнът за зрял фасул, обхваща трактора по Г-образна схема, от дясно и отзад по посока на движение. Те са окачени посредством  теглича към рамата на трактора и към рамата на комбайна.

Подбирачът подбира предварително окосените и събрани в откос растения при прилагане на двуфазната технология за прибиране на фасула. Растителната маса се подава от лентово-палцевия транспортьор към вършачката, като преминава през двойка валци за предварително овършаване на бобовете и след това през овършаващия битер и контрабарабан за окончателното доовършаване. Отделеното зърно се пресява през контрабарабана, попада върху ситата и се продухва от вентилатора. След това се транспортира с помощта на кофичен елеватор до бункера на комбайна, откъдето периодично се разтоварва. Стъблената маса преминава от овършаващия битер към сламотръсите, където допълнително се пресява останалото зърно, а бобеницата се изхвърля зад комбайна на полето.

Идейният вариант на предлаганата конструкция е патентован като полезен модел. Използваният принцип и конструкция на вършачно-сепариращо устройство са взаимствани от извесната вършачка за зрял фасул (стационарен вариант), патентована като изобретение, резултатите от изследванията, на която са дадени в таблица 1. Тя е усвоена в производство от фирма “Агрокомб” – гр. Дулово, където са произведени 2 бр. машини.

 
 
Таблица 1.

Резултати от предварителни изследвания на устройството за бобови култури.

 
Показа-тели
Произво-дителност,t/h
Овършава-не на подаваната маса, %

Счупе-но зърно, %

Травми-рано зърно,%

Чис-тота, %

Загуби на зърно в сламата, %
Загуби на зърно в плявата, %
Стойности
0,5

99,0 – 99,6

0,5
0,1
98

1 - 2

0
 

От направените предварителни изпитания през 2003 г. са установени някои основни показатели на комбайна КЗФ-1,4 (табл. 2). Най-добри резултати се получа-ват при работна скорост 6,0 km/h, при която се постига производителност на час чис-то работно време 1,8 t, загуби на зърно 1,5 % и счупени и травмирани семена 0,6 %. При намаляване на работната скорост на 4,0 km/h, производителността също нама-лява, но се наблюдава леко покачване на счупените и травмирани семена. При уве-личаване на работната скорост на 8,0 km/h, производителността се увеличава, но и загубите на зърно също се увеличават и достигат 3,0 %.

 

                                                                                                            

 
 
 
 
 
 
 
Таблица 2.
Основни показатели на комбайна КЗФ-1,4.
 

Работна скорост,

km/h

Производителност, t/h

Загуби на зърно,%

Счупени и травмирани семена, %

4,0
1,5
1,2
1,0
6,0
1,8
1,5
0,6
8,0
2,2
3,0
0,6
 
 
ЗАКЛЮЧЕНИЕ

С комбайна КЗФ-1,4 е възможно да се извършва прибиране на зрелия фасул от малки по размер, със свободна конфигурация и недостъпни за самоходните универсални зърнокомбайни площи. Зърното се събира в бункер, а сламата (бобеницата) се изхвърля в откос зад машината. Предварителните изследвания са показателни за получаване на  високи качествени и икономически показатели при експлоатацията на предлаганата конструкция. В перспектива, при внедряване на нови сортове фасул, за директно прибиране в конструкцията на предлагания комбайн е предвидена възможност за замяна на подбирача с косачка.

 
 


Page rendered in 0.0218 seconds